کلیدسازی که پای حرف‌هایش ماند

کلیدسازی که پای حرف‌هایش ماند

31 شهریور1397
کلیدسازی که پای حرف‌هایش ماند

.

کلیدسازی که پای حرف‌هایش ماند

 برادران جمشیدی از کسبه شهرری هستند که با گذر زمان و شرایط اقتصادی جامعه، به گواه اهالی همچنان انصاف را سرلوحه کار خود قرار داده و فضای محل کسب را مکانی برای مرور خاطرات شهدا و زنده نگه‌داشتن یاد آن‌ها ترسیم کرده‌اند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، به نقل از آفتاب ری، کاسبی و تجارت در اسلام آداب و اصولی دارد که اگر درست رعایت شود بازار به محلی برای کسب سود مناسب و رفع حوائج مردم تبدیل می شود که خیر دنیا و آخرت را برای کاسب در پی خداهد داشت.

یکی از ویژگی های کسبه که همواره در نزد آحاد مردم مورد انتظار است، منصف بودن و اخلاق مداری آن هاست. انصاف که از زیباترین خصلت‌های اخلاقی است به‌معنای عدالت‌ورزی و اجرای قسط و اقرار به حقوق مردم و ادای آن‌هاست و اینکه هر خیری را برای خود می‌‌خواهیم برای دیگران هم بخواهیم و هر زیان و ضرری که برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران هم نپسندیم.

در حال‌ حاضر با توجه به مشکلات اقتصادی و تورم موجود در جامعه و نوسان قیمت‌ها، هنوز کسانی هستند که در صنف خودشان و در جهت رفاه حال مردم از سود کم ارتزاق می کنند و با الگو قرار دادن مرام و منش انسان‌های بزرگ در زندگی خود، معرف آن‌ها نیز در بین آحاد مردم هستند.

برادران جمشیدی از همان دسته انسان‌هایی هستند که سال‌ها با عشق، علاقه، مطالعه و تحقیق در زندگی انسان‌های بزرگ، همچون شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، سیره زندگی آن‌ها را در زندگی و مغازه کلیدسازی خود واقع در منطقه شهرری پیاده نموده و با توجه به این اوصاف و فضای محل کسبشان که سراسر آن مزین به تصویر شهدا می باشد، علاوه بر خدمات در حوزه تخصصی کسب خود، معرف و مبلغان ارزشمندی برای سبک زندگی اسلامی در بین مردم منطقه هستند. خبرنگار آفتاب ری در گفتگو با این دو برادر به معرفی و توصیف جزئیات زندگی آن‌ها پرداخته است که در ادامه آن را مرور می کنیم:

خبرنگار آفتاب‌ری: خودتان را برای مردم معرفی کنید و چند سال است که در این شغل فعالیت دارید؟

حجت جمشیدی هستم و ۴۳ سال سن دارم و ساکن شهرری، محله دیلمان در کوچه شهید پاک‌طینت هستم، به لطف خداوند دارای چهار فرزند(سه پسر و یک دختر هستم) و حدود ۳۰ سال است در شغل کلیدسازی که حرفه پدر و پدربزرگم هم بوده است فعالیت دارم.

نعمت جمشیدی برادر آقا حجت هم می‌گوید من ۴۱ سال سن دارم و از ابتدا در کنار برادرم در این حرفه بوده‌ام اگر داداش حجت مصاحبه کند بهتر است و هر چه بگوبد، درست و حرف من است.


خبرنگار آفتاب‌ری: علت اصلی مزین شدن درب و دیوار مغازه شما به عکس شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی چیست؟

نزدیک ترین راه رسیدن به خدا و جلب رضایتش،واسطه قرار دادن انسان‌هایی است که در پیشگاه خداوند متعال دارای اجر،قرب و آبرو هستند، سریع‌ترین راه بعد از توسل به امامان معصوم(علیهم السلام) و اولیاء الهی، شهدا هستند و این وعده خود خداوند در قرآن‌کریم و آیه ۳۵ سوره مائده است که می‌فرماید: اى کسانى که ایمان آورده‌اید! از خدا پروا کنید و (براى تقرب) به سوى او وسیله بجویید و در راه او جهاد کنید، باشد که رستگار شوید. بنابراین علاوه بر عشق و علاقه قلبی به شهدا، توسل به آن‌ها از سریع‌ترین راه‌ها رسیدن به خداست و این تصاویر که در مغازه مزین شده هر روز یادآور آن است که هیچ‌گاه از آن‌ها فاصله نگیریم و در جهت  زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن‌ها و معرفی سیره زندگی‌شان به نسل جوان از هیچ تبلیغ و کوششی دریغ نکنیم


خبرنگار آفتاب ری: آیا کتاب زندگی‌نامه شهدا را مطالعه می‌کنید و بیشتر با سیره زندگی کدام شهید مانوس‌تر هستید؟

حجت جمشیدی: بله؛ من کتاب‌های زیادی را در باب سیره زندگی شهدا مطالعه کرده‌ام و دائما کتاب‌های بیشتری را می‌خوانم و در بین شهدای گرانقدر که زندگی تمامی آن‌ها سراسر عشق است، با مطالب شهیدان: ابراهیم‌هادی و تورجی زاده انس بیشتری دارم.


خبرنگار آفتاب ری: طی سال‌ها فعالیت در این شغل در بین مشتریان شما افراد شاخصی هم بوده‌اند؟

بله افراد شاخصی بوده‌اند که مهمترین آن‌ها شهید مدافع حرم علی امرایی، رفیق مسجدی و بسیج‌مان بود که سال ۹۴ در سوریه به شهادت رسید. این شهید بزرگوار، کارهای نیک و ارزشمند بسیاری از جمله: کمک به نیازمندان، سرپرستی کودکان بهزیستی و … داشت که برای ما در زندگی الگو بود.

خبرنگار آفتاب ری: واکنش‌های مردم به شکل ظاهری محل کسب شما، طی این مدت چگونه بوده است؟

حجت جمشیدی: مردم همیشه به ما لطف دارند، و وقتی به مغازه ما می‌آیند با نگاه جالب و ویژه‌ای درب و دیوار را نظاره می‌کنند. خیلی از کسانی که سن و سالی از آن ها گذشته  خاطراتشان در دوران جبهه‌ها مرور می‌کنند و بارها پیش آمده بعضی از خانواده معظم شهدا با دیدن این عکس‌ها و زنده شدن یاد عزیزانشان گریه کرده‌اند. بعضی‌ها هم بوده‌اند که طعنه زده‌اند و اگر بعضا مشکلی در ارائه خدمات به مشتری پیش بیاید، می‌گویند: به جای این کارها، کار مردم را درست راه بیاندازید؛ که ما به اعتراض آن‌ها احترام می‌گذاریم و سعی می‌کنیم مشکل را مرتفع کنیم، اما با این موضوع که اشکال کار در کلید سازی و تخصص ما را، به پای اعتقاد ما بگذارند مخالفیم .و می گوئیم اشکال فنی از ما بوده و ارتباطی به اعتقادات ما ندارد


خبرنگار آفتاب ری: با توجه به گذر زمان، رشد و پیشرفت جوامع بشری در حوزه‌های مختلف تکنولوژی و … بعضی‌ها را از استمرار حضور در مسیر ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی مغفول ساخته ولی سبک زندگی شما با همان رنگ و بوی زمان جنگ و شهدا است، علت چیست؟

حجت جمشیدی: هر چند که ما لایق این تعاریف نیستیم ولی تنها عامل موفقیت هر انسان، ماندن در مسیر اهلبیت(علیهم السلام) و شهدا است. آرزوی اول و آخر من شهادت است، اگر آرزوی شهادت داشته باشیم، زندگی‌ها برکت و رنگ و بوی شهدایی می گیرد، چرا که شهدا دنبال چیزی نبودن الا خدا و رمز رستگاری هم همین است. به گفته سید شهیدان اهل قلم، شهید‌آوینی: حواسمان باشد، اگر شهید نشویم، می‌میریم. و این تلنگر همواره در زندگی با من همراه است.

ارزش انسان‌ها در نزد خداوند متعال به درجه ایمان آن‌ها بستگی دارد، ایمان بعضی‌ها سرسری است و تا زمانی که در زندگی مشکل نداشته باشند، در مسیر ارزش‌ها و اطاعت خدا می‌مانند و وقتی با مشکل روبرو می‌شوند از مسیر منحرف و می‌خواهند به هر قیمتی که شده به موفقیت برسند.در حالی‌که ایمان پله اول گرفتاری‌هاست و خداوند در قرآن می‌فرماید: فکر کردند همین که گفتن ایمان آوردیم، تمام شد، در حالی که تازه اول راه است و فتنه‌ها تازه آغاز می‌گردد.

ما فقط ادعا داریم و این داعیه‌ها ابتلائات و مشکلات را بیشتر می کند، ما ادعا می‌کنیم که شیعه امیرالمومنین، حضرت علی(ع) هستیم اما در عمل کم می‌گزاریم که باعث مشکلات فراوانی می‌شود.


خبرنگار آفتاب ری: حرف آخر؟

حجت جمشیدی: تمام تلاشم این است در مسیر شهدا باشم و برای خانواده‌ام رزق حلال بدست آورم، دو فرزند پسرم هم در این کار به من کمک می‌دهند و به آن ها گفته‌ام زیر و بم این حرفه را یاد بگیرند تا فردا با این اوضاع مشکلات بیکاری، تخصصی داشته باشند.

منبع : شبکه خبری تهران نیوز


کلیدسازی سیار و شبانه روزی ماهان، در هر ساعت از شبانه روز آمادگی اعزام کلیدساز حرفه ای، منصف و متعهد را در سراسر شهر تهران دارد. با ما در تماس باشید : 970 0919 0912

نظرات
4.8 /5 20 5 1
ارسال نظر